آشنایی با صنعت بسته بندی

آشنایی با صنعت بسته بندی

امروزه بسته بندی نقش مهمی در کیفیت و حفظ سلامت محصولات و کالاها دارد.بسته بندی هنر و فن آوری خاصی برای محافظت از محصول در هنگام انبار ، ذخیره ، توزیع و انتقال ، فروش و استفاده از آن می باشد . بسته بندی در کارخانه ها شامل مراحل طراحی ، ارزیابی و تولید بسته ها می باشد. بسته بندی در محصولاتی چون اقلام دارویی و غذایی تا کالاهای مصرفی و لوازم خانگی و صنعتی که همه این ها به بسته بندی مرتبط می باشند به طور کلی بسته بندی حفاظت از محصول است . سازمان جهانی استاندارد (ISO) و سازمان های معتبر و ملی استاندارد کشورهای پیشرفته گامهای مهمی در تدوین استانداردهای بسته بندی و مشخصات فنی آن برداشته اند.
بخش بسته بندی در کشور ایران از جمله بخش هایی از صنعت و خدمات است که هیچ اداره و بخش خاصی در دولت به طور مستقیم به امور آن نمی پردازد. از این جهت همواره نوعی جفا در حق این بخش روا می شود. 
در مجموع صنعت چاپ بسته بندی در ایران با داشتن امکانات مناسب که مطابق با تکنولوژی روز است هنوز اعتماد کافی جامعه تولیدی کشور را در رابطه با دقت، توانایی و به خصوص مشتری مداری به دست نیاورده است. از این رو است که واحدهای تولیدی کشور مدام در میان چاپخانه ها سرگردانند و بعضی دلالان نیز در این میان با دادن وعده های آنچنانی از این وضع سود می برند. بازنده اصلی این اوضاع خود چاپخانه داران هستند. زیرا صاحبان سفارش با وجود تکنولوژی پیشرفته موجود در کشور همواره به انجام سفارش خود در خارج از کشور فکر می کنند. با اندکی تغییر در قوانین و یا جهانی شدن، این افکار به سرعت تجسم می یابد و آن روز، روز خوبی برای صنعت چاپ کشور نخواهد بود.
عوامل موثر بر بسته بندی
الزامات 
کیفیت مناسب
سازگاری بسته با محصول
الزامات شرایط محیطی (خصوصا از لحاظ ایمنی )
بسته بندي به سيستم هماهنگی اطلاق مي شود كه هدف از آن آماده سازي كالا جهت حمل و نقل، توزيع، انبارش ، فروش و مصرف باشد. بسته بندي يك عمليات تجاري پيچيده، پويا، علمي، هنري است كه در بنيادي ترين شكل خود ،كاركرد هاي محافظت، نگهداري، حمل و نقل، اطلاع رساني و فروش را شامل مي شود .بسته بندي نوعي عملكرد خدماتي است كه به خودي خودنمي تواند وجود داشته باشد زيرا به يك كالا نيازمند است .اگر كالا يي وجود نداشته باشد بسته بندي نیز وجود نخواهد داشت.
انواع دستگاه بسته بندی :
دستگاه بسته بندی توزین دار : برای بسته بندی محصولات بصورت حجمی ، کیلویی ، گرانولی و … استفاده می شود.

دستگاه بسته بندی ساشه : جهت بسته بندی مایعات مانند سس ، آبلیمو ، شامپوهای تک نفره و … به کار میرود .

دستگاه بسته بندی شیرینک دار : برای بسته بندی محصولات به صورت وکیوم مورد استفاده قرار می گیرد .

دستگاه بسته بندی پیلوپک : مناسب برای بسته بندی انواع مواد غذایی ، محصولات بهداشتی و … بصورت تک عددی .

دستگاه بسته بندی سیل وکیوم : برای پر کردن و بسته بندی مایعات از جمله دوغ های لیوانی ، بستنی لیوانی ، انواع نوشیدنی ها ، لبنیات و … کاربرد دارد .
 

Feb. 17, 2018, 6:24 a.m.