لوازم جانبی جت پرینتر

لوازم جانبی جت پرینتر

نوار نقاله :
نوار نقاله یا کانویر وسیله ای است برای جابه جایی محصولات برای چاپ و بسته بندی، این وسیله برای تمامی کارخانجات تولیدی کاربرد دارد.نوار نقاله از یک تسمه که بر روی یک بستر فلزی یا غلطک فلزی نصب شده هنگامی که فاصله دو نقطه جابجایی طولانی است، نوار نقاله با غلطک بهترین گزینه است، زیرا غلطک به کاهش اصطحکاک کمک میکند. لازم نیست که تسمه حتما در مسیری مستقیم حرکت کند. آنها همچنین به کمک اتصالات مخصوص می توانند در گوشه ها به سمتهای مختلف حرکت کنند و دور بزنند. نوار نقاله ها با توجه به نیروهای هم مرکز، طوری ساخته میشوند که در گوشه ها و پیچ ها نیز به حرکت یکنواخت خود ادامه دهند و هیچ گونه تنشی به مواد در حین حرکت در این قسمتها وارد نشود،قسمت مهم نوار نقاله تسمه آن می باشد که یک نوار سیاه رنگ متحرکی است که این نوار می تواند به رنگ ,عرض , طول و ضخامتهای مختلف باشد تسمه نقاله نام دارد.
هد جت پرینتر :
هد دستگاه كه وظيفه اصلي آن گرفتن اطلاعات از برد الكترونيك و پرتاپ جوهر بر روي محصول توليد شده را دارد.
هد دستگاه CIJ از مجموعه ای از قطعات تشکیل شده است که هد این دستگاه دارای چند قطعه الکترونیکی است که می توان آن را تعمیر کرد هد این دستگاه از نظر قیمت تا 50 درصد هزینه دستگاه را شامل می شود . هد زار مخصوص دستگاه های DOD می باشد هد زار ای که در این دستگاه ها استفاده می شه هد زار 128 می باشد یعنی 128 نازل دارد .هد زار نسبت به هد دستگاه CIJ ارزان تر است در دستگاه CIJ فاصله هد تا محصول زیاد می باشد اما در دستگاه DOD حدود 10 میلی متر می باشد البته این فاصله بستگی به دمای محیط و نوع مرکب ، جریان هوا در محیط و حتی جاذبه زمین دارد . 
رنگ بدنه  هد زار تشکیل شده از طوسی و آبی و بنفش و طوسی کمرنگ ، تعداد نازل های فعال در این هد 128 نازل می باشد عرض خط چاپ در این هد 17.4 است و وزن هد خشک در آن 15.5 است .هد جت پرینتر از 5 قطعه تشکیل شده است :
1.    نازل:
 که از 40 میکرون تا 70 میکرون میباشد که دارای مسیر ورودی و خروجی است که در خروجی ان جوهر به صورت قطرات فوق العاده کوچک و چسبیده بهمدیگر و به قطر بین 40 تا 70 میکرون خارج میشوند. قطره قطره شدن جوهر توسط قطعه دیگری به نام پیزو الکتریک یا رزوناتور (Resonator)که در بدنه هد تعبیه شده ، صورت میگیرد.
2.    شارژ الکترود:
قطعه ای استوانه ای شکل (گرد یا مربع) که در وسط دارای شکاف بوده و جوهر از وسط آن عبور میکند. وظیفه شارژ الکترود ،شارژ یا باردار کردن قطرات جوهر که بصورت یه نخ دیده میشود، است 
3.    فاز دتکتور:
قطعه ای که جوهر از بالای آن عبور کرده (به فاصله یک یا دو میلیمتر) و وظیفه اش چک کردن مقدار باردار شدن قطرات جوهر میباشد.
4.    پلیت های های ولتاژ 
دو قطعه ی فلزی و موازی همدیگر و به فاصله 2 یا 3 سانتیمتر از همدیگر، قرار گرفته اند و یکی پلیت مثبت و دیگری پلیت منفی میباشد. در ضمن عامل انحراف قطرات جوهر پلیت مثبت میباشد.
5.    گاتر
 مسیر برگشت جوهر به داخل سیستم است. این قطعه یا بصمرت یه لوله تو خالی میباشد و یا بصورت یه قطعه مکعبی کوچک و سوراخ دار که جوهر داخل آن میشود.
حلال :
حلال هاي چاپگر به شكلهاي مختلف بر روي چاپگرهاي صنعتي( jet printer) مورد استفاده قرار مي گيرد و به طريق ذيل قابل استفاده ميباشد: نوع یک لیتری و نیم لیتری ، اسپری شستشو 
مدل اسپری بیشتر برای تمیز کاری و استفاده آسان و جلوگیری از هدر رفتن حلال می باشد ، مدل بطری بیشتر برای شستشوی تجهیزات چاپ مانند نوار نقاله بکار می رود.
طريقه استفاده اسپري : جهت تميز كردن جوهري كه بر روي قطعات ويا هد دستگاه خشك شده كاربرد دارد به اين صورت كه با اسپري كردن روي قطعات و يا هد دستگاه و ديگر قطعات و ابزار جوهر خشك شده و ديگر آلودگي ها روان شده وپاك مي شود .
 

Oct. 10, 2017, noon