تاریخچه جت پرینتر

تاریخچه جت پرینتر

دستگاه های جت پرینتر برای اولین بار در دهه 1970 در آمریکا مورد استفاده قرار گرفتند شاید یکی از دلایل رشد سریع این دستگاه ها کیفیت و کارایی آن ها باشد این دستگاه ها به سرعت در شرکت هایی در فرانسه و آلمان جای خود را باز کرد مثلا شرکت هایی نظیر دومینوی انگستان و خیلی از شرکت های دیگر .به دلیل استقبال زیاد شرکت ها از این محصول روز به روز نسل های جدیدتر آن وارد بازار شدند .
اما مشکلی که این دستگاه ها داشتند مربوط به  هد این دستگاه بود به دلیل اینکه هد دستگاه ها به راحتی آسیب می دیدند و تعویض آن نیازمند مهندس خبره ای بود حتی با توجه به نواسانات برق این دستگاه ها دچار مشکلاتی در عملکرد بهتر دستگاه می شدند این مشکلات ریز و درشت دستگاه جت پرینتر باعث شد شرکت ها دید بدی به آن در نسل های بعدی داشته باشند. اما رفته رفته بیشتر این مشکلات اصلاح شده مثلا متوجه شدند که هد دستگاه باید در یک محفظه خاصی تحت محافظت باشد تا در حین کار با محصول برخورد نکند با این شرایط هد ها می توانستد در مدت زمان بیشتری کار کنند و این دستگاه ها در نسل های بعدی خود کامل تر شدند لازم به ذکر است که بیشتر این دستگاه ها برای چاپ روی محصولات بزرگ صورت می گرفت به همین خاطر تصمیم به طراحی دستگاه های به نام جت پرینترهای DOD  گرفتند. این جت پرینترها در اواسط دهه 1980 وارد بازار شدند.این جت پرینترها به دلیل کارایی و کیفیت بالایی دارند ، قیمت مناسبی نیز دارند به همین علت به سرعت همه گیر شدند.
جت پرینتر های DOD  باعث شدند فروش دستگاه های اولیه کمتر شود، دستگاه های جت پرینتر DOD جز دستگاه های ساده ای بودند با یک هد بزرگ که با  7 یا 12 نازل کنترل میشدند که حتی می توانست چاپ بزرگی رو محصولات بزند اما با کیفیت پایین  و آرم ها و لوگو ها خیلی واضح نبودند اما به هر حال مانعی برای نسل دوم جت پرینتر ها بود . ولی این سیستم دارای چند مشکل بزرگ بود که به راحتی قابل چشم پوشی نبود.
شرکت های سازنده این دستگاه ها اقدام به تولید دستگاه های جدیدتر زدند که بتوانند جت پرینتر های خود را به کامپیوتر اتصال دهند این بدان معنا بود که این دستگاه ها می توانستند با فونتهای مختلف و زبان های متنوع بر روی محصولات چاپ کنند یعنی همان چیزی که دستگاه های نسل اول از آن محروم بودند 
 

Oct. 3, 2017, 12:10 p.m.